Darmowa dostawa od 70,00 zł
2015-04-09

Jaki modem 3G do tabletu Android na USB?

Rosnąca popularność tabletów z systemem Android niewyposażonych w modem / slot na kartę SIM 3G udzieliła inspiracji do stworzenia artykułu w którym chcę zaprezentować przykładowe zastosowanie oferowanej przez nasz sklep nowości na rynku - dualnego modemu 3G Media-Tech 2w1.

Urządzenie to łączy w sobie funkcjonalność zwykłego modemu 3G - standardowy tryb pracy dongle oraz funkcjonalności routera - access pointa - tryb WI-FI Mode - dla maksymalnie 5 równocześnie podłączonych urządzeń wyposażonych w standardowe moduły WI-FI.


Czym różni się od innych modemów 3G z którymi jest problem z konfiguracją w systemie Android?

Nie ma najmniejszej potrzeby instalacji oraz konfiguracji tego modemu w systemie Android - połączenie pomiędzy tymi urządzeniami zapewnia sieć bezprzewodowa Wi-FI.

- Wbudowany moduł WI-FI w tablecie to nasz klucz do sukcesu!

Zatem - skoro każdy tablet z systemem Android jest wyposażony w wbudowany moduł WI-FI 802.11 b/g - to każdy z nich będzie w stanie współpracoważ z naszym modemem.

W tym momencie należy zapomnieć o kilku spotykanych dotychczas problemach w podłączeniu standardowych modemów 3G do tabletów które przeważnie i tak nie chcą się poprawnie skonfigurować, przerywają połączenie lub przyczyniają się pośrednio do drastycznego spadku poziomu naładowania wbudowanego akumulatora, bezpośrednio podłączone modemy do portu microUSB w tablecie wymagają stosowania dodatkowych przejściówek, wystających kabli , zajmują bardzo istotny port microUSB - dotyczy to głównie użytkowników tabletów które zostały fabrycznie wyposażone tylko w jedno gniazdo microUSB (współdzielone do ładowania urządzenia) bez dodatkowego podłączenia do zasilacza sieciowego lub samochodowego.

- Co z zasilaniem urządzenia - modemu Media-Tech?

Modem USB 3G Media-Tech zasilany jest bezpośrednio z każdego standardowego gniazda USB 5V 0,5A (500 mA).
Możemy zasilać go na kilka sposobów.

Oto kilka przykładów (lista ta może być dużo szersza):
- ładowarka sieciowa 230V AC Twojego smartfona, tableta lub innego urządzenia
- zasilacz samochodowy 12V ładowarka samochodowa na USB z wejściem USB
(jednym lub dwoma np. do równoczesnego ładowania kilku urządzeń mobilnych)
- powerbank (przenośny bank energii z wyjściem USB)
- gniazdo USB w innych urządzeniach - telewizor przenośny lub smart :) , pralka, lodówka, cokolwiek :)
- standardowe gniazdo USB w tablecie lub smartfonie + adapter host-otg na duże gniazdo USB*
UWAGA - niektóre tablety i smartfony nie umożliwiają stabilnej pracy modemu w tym połączeniu
ogólnie nie polecam stosowania tego rozwiązania - bardzo szybko rozładowuje energię zgromadzoną w tablecie lub smartfonie, natomiast niektóre urządzenia "na siłę" próbują uruchomić się w nich w trybie dongle - w którym nie połączymy razem modemu z tabletem Android z powodu braku odpowiednich sterowników :(

- Jak skonfigurować modem dualny MediaTech do współpracy z tabletem?

Modem 3g Media-Tech fabrycznie dostarczany jest z włączonym trybem pracy Wifi mode

i właśnie konfiguracją urządzeń w tym trybie się teraz zajmiemy. Uprzednio proszę pamiętać aby w prawidłowy sposób zainstalować w nim kartę SIM dowolnego operatora - modem nie posiada simlocka. Karta SIM według mnie nie powinna być zabezpieczona kodem PIN zatem przed włożeniem zalecam jej rozblokowanie np. za pomocą telefonu. Do tego celu można również użyć aplikacji zarządzającej podłączając modem do komputera z systemem Windows.

Nie należy jednak zapominać, bez względu na ustawiony tryb pracy w modemie - po jego podłączeniu do komputera z systemem Windows - uruchomi się jego podstawowe oprogramowanie konfiguracyjne w którym możemy zarządzać m.in. podstawowymi funkcjonalnościami typowymi dla większości modemów 3G dostępynch na rynku, możemy także zmieniać tryb pracy urządzenia na tryb alternatywny - dongle mode (niewykorzystywane w połączeniu z tabletami i smartfonami Android).

- Modem pracuje w trybie WIFI mode i ma włożoną kartę SIM - co dalej?

Teraz możesz połączyć się z siecią WI-FI nadawaną przez modem - standardowo nosi ona nazwę "Media-Tech AP..."

natomiast hasło dostępu WPA2 to : 1234567890. Po poprawnym połączeniu tabletu diody modemu zaczną mrugać naprzemiennie w dwóch kolorach.

- Internet dalej nie działa :(
W standardowej konfiguracji urządzenie powinno uzyskać automatycznie adres IP nadawany przez serwer DHCP. Teraz wchodzimy do panelu administracyjnego przez dowolną przeglądarkę internetową - bez różnicy czy będzie to tablet czy komputer - wpisując w pasku adresu następujący adres (zlokalizowany na opakowaniu od modemu Media-Tech) : http://192.168.1.100 , login oraz hasło to "admin".

Te dane mogą ulec zmianom o ile sam wcześniej wprowadzisz inną konfigurację - jeżeli coś na tym etapie nie działa - zalecam przywrócenie ustawień fabrycznych w tablecie / smartfonie , a także modemie natomiast jeżeli połączenie wykonywane jest przez komputer - zalecam sformatowanie komputera na którym dokonujesz próby połączenia się z panelem.

W panelu administracyjnym jest mnóstwo opcji typowych dla routera sieciowego które bardziej wtajemniczone osoby mogą konfigurować według własnego uznania oraz potrzeb natomiast dla początkujących polecam od razu przejście do zakładki Advanced, a następnie edycję profilu połączenia China... , następnie dla większości polskich sieci komórkowych bardzo istotna konfiguracja APN będzie wyglądała tak samo : jako numer podajemy *99**% , APN : "internet" natomiast user oraz password pozostawiamy jako puste pola.

Po zatwierdzeniu zmian - modem zrestartuje się ponownie i tym samym rozłączy się połączenie z wcześniej wybraną siecią Wi-Fi.

Po wykonaniu wyżej wspomnianej konfiguracji w panelu administracyjnym przez przeglądarkę internetową - modem w trybie WIFI Mode jest gotowy do pracy - teraz maksymalnie 5 urządzeń które sparujesz z tym modemem mogą dowolnie korzystać z połączenia internetowego karty SIM włożonej

- Czy ten modem do tabletu współpracuje z AERO2?

Jak najbardziej - modem powinien współpracować z częstotliwościami na których funkcjonuje bezprzewodowy dostęp do internetu AERO2. Aby skonfigurować go do poprawnej pracy należy zmienić ustawienia APN na zdefiniowane dla sieci AERO2. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się bezpośrednio na stronie operatora usługi AERO2 www.aero2.pl . Z uwagi na zastosowane ograniczenia w sieci AERO2 należy pamiętać że internet w tej sieci nie należy do najszybszych, a także wymagane są do wpisywania dodatkowe zabezpieczenia tj. przepisywanie tekstu z tokena.

pixel